Český Krumlov

Český Krumlov

Když už zavítáte do jižních Čech a nikdy jste nebyli v Českém Krumlově, tak si rozhodně návštěvu jednoho z nejkrásnějších měst, jehož historické jádro je zapsáno do světového kulturního dědictví UNESCO, nenechte ujít.

Město se rozléhá kolem v meandru ohybu řeky Vltavy, nad kterou se tyčí původně gotický hrad ze 13. století. Navzdory toku času si město spolu se zámeckým komplexem po více než pět století zachovalo svůj středověký ráz. Nejkrásnější je ho navštívit zjara, kdy začíná rozkvétat zámecký park a počasí se začíná umoudřovat.

Městu Český Krumlov dominují zámecký komplex a gotický Chrám svatého Víta. Českokrumlovský zámecký komplex patří k největším ve střední Evropě, tvoří ho více než čtyřicet historických budov, válcová věž rekonstruovaná do podoby, kterou měla v 16. století nebo unikátní barokní divadlo s původním vybavením a zařízením. Pod hradním komplexem se rozkládá staré město s křivolakými uličkami a úctyhodnými gotickými i renesančními domy, mnoha galeriemi, obchůdky a hostinci.

Zámek Český Krumlov je po Pražském hradě druhým nejrozsáhlejším zámeckým areálem v Česku. Hrad byl původně postaven v gotickém stylu, později ho Vilém z Rožmberka přestavil ve stylu renesančním. V 17. století se zámek dočkal i přestavby barokní, to však ale nebyla ta podoba, kterou se zámek chlubí v současné době, ta vznikla za vlády Josefa I. Adama Schwarzenberga, který se zastal o výstavbu zámeckého divadla a jedinečného Plášťového mostu. Na zámku mezi I. a II. nádvoří najdete další unikát - hradní medvědy. 

Podhradí spolu přiléhajícím ostrovem je v obklopení meandru řeky Vltavy, jež s dalšími částmi města spojují tři mosty. Systém ulic ve starém městě zůstal zachován od svého založení téměř ve své původní podobě. Narazit lze ale také na velký počet histroricky zachovalých městských domů a to v gotickém, renesančním a někdy i barokním stylu. Za řekou můžete narazit na další historickou čvtrť jménem Latrán. Nejstarší osídlení zde bylo již 5 tisíc let před naším letopočtem, dnes se tu najde pěkná řádka gotických domů. Ve městě najdete řadu muzejí i galerií a věhlasné Městské divadlo. Obzvláště v létě Český Krumlov pulsuje kulturou, pravidelně hostí regionální akce. V zámeckých zahradách najdete známé lákadlo v podobě otáčivého hlediště, jež je významnou evropskou letní scénou. 

Do Českého Krumlova se dá pohodlně dostat autem, pokud se vám ale řídit nechce, můžete přijet i autobusem nebo vlakem.

gift vouchers
Dárkové poukazy

Dárkové poukazy online

Nabízíme řadu krásných poukazů, jak věříme, potěší Vaše partnery, přátele či známé.

Více informací

Kde nás najdete

Sledujte nás na sociálních sítích