Třeboňský zámek

Třeboňský zámek

Třeboňský je jedním z největších zámků u nás, v České republice. Jeho vznik sahá do cca 13. století a od té doby Dvorec a později zámek vlastnilo několik šlechtických rodů. Určitě budete znát rod Rožmberků a slavného Petra Voka, za jehož vlády Třeboň vzkvétala.

Po něm zdědili zámek Švamberkové, kterým byl zkonfiskován a v 17. století jej koupil rod Schwarzenbergů (ti vlastnili např. i zámek Hluboká nad Vltavou).

Zámek je obklopený nádherným parkem a hradbami. Do nádvoří zámku vstoupíte z hlavního Masarykova náměstí a poté může vstoupit do menšího nádvoří zámku, kde se v letních měsících konají nejrůznější kulturní akce. Z velkého nádvoří zámku vedou tři krásné brány a vstup právě do zámeckého parku.

Zde můžete obdivovat jeho květinovou úpravu a najdete zde vstup do Expozice Třeboňské přírody. Je věnována přírodě a krajině CHKO Třeboňsko, lázeňství, rybníkářství a  vývoji hospodářského využívání krajiny. Zaujme hlavně děti - najdou v ní interaktivní prvky, voskové figuríny rybníkářů, ukázky fauny a flóry Třeboňska. Na konci je videosál, kde si můžete shlédnout několik filmů o Třeboňsku.

Ve velké části zámku sídlí depozitáře Státního oblastního archivu. Nachází se zde mimo jiné i rožmberský archiv, jeden z nejcennějších šlechtických archivů. Řada archiválií je uznána za kulturní památky; nejstarší uložená listina pochází z roku 1184.

Třeboňský zámek je hojně využíván pro různé kulturní události (koncerty, výstavy, divadelní a taneční vystoupení, apod.) a svatební obřady. Pro tyto účely byl v roce 2005 zrekonstruován Schwarzenbergský sál, který disponuje kapacitou až 80 míst, která plně vyhovují požadavkům zájemců. Tento prostor je vhodný ke konferenčním a přednáškovým účelům, pořádání firemních akcí a nejrůznějších kulturních pořadů.

Velmi oblíbený je zámek pro konání svateb.

Zajímavostí je každoročně konaná výstava květin Amarylis, vždy v dubnu - květnu.

 

V zámku můžete navštívit 3 prohlídkové trasy

  • Rožmberské renesanční interiéry
  • Soukromá schwarzenberská apartmá
  • Konírnu (otevřena v červenci a srpnu)

V roce 2015 je zámek otevřen od 28. března - 1. listopadu.

 

gift vouchers
Dárkové poukazy

Dárkové poukazy online

Nabízíme řadu krásných poukazů, jak věříme, potěší Vaše partnery, přátele či známé.

Více informací

Kde nás najdete

Sledujte nás na sociálních sítích